Temiz Oda nedir?

Temiz oda araştırma ve üretim amacıyla kurulan, hava kaynaklı partikül konsantrasyondan ve diğer parçacıklardan mümkün olduğunca arındırılmış, işletmeye özgü kirletici maddelerin kontrol altında tutulduğu ve nem kontrollerinin sağlandığı bir veya birden fazla çalışma ortamıdır. Istenilen seviyede temizlik sağlanması için, havalandırma sistemi, kullanılan araç gereçler ve ortamın kullanıcı giriş çıkışları kontrollü olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, temiz oda çalışanları özel kıyafetler kullanmaktadır.

Temiz odanın çeşitleri vardır ve kullanım amacına yönelik birbirinden farklı filtrasyon ve iklimlendirme çözümlerine ihtiyaç duyar. Odanın faaliyet alanına, temizlik sınıfına ve kullanım gereklilikleri doğrultusunda, uygun tasarım ve projelendirme yapılmaktadır.
Temiz oda sistemlerinde hava kalitesi kontrol edilerek partikül ve mikroorganizma yoğunluğu yok denecek kadar aza indirilir. Basınç nem ve ısı dereceleri ayarlanabilir. Odalara giren hava hepa filtrelerle sürekli kontrol altında tutulduğundan endüstriyel alanlarda mikroorganizmaların insana veya ürüne zarar vermesi önlenir. Temiz oda sistemleri sağlık kuruluşları, tıbbi cihaz üretimi, medikal üretim, biyoloji, biyoteknoloji, elektronik endüstri, ilaç endüstri, kimya sanayi, bilim ve Arge laboratuarları, tarım-gıda endüstrisi, uzay-savunma teknolojileri, otomotiv, fotoğraf baskı-manyetik medya ürünleri, lazer, optik, güneş enerjili cihazlar ve bilgisayar üretimi sektörlerinde kullanılmaktadır.


Temiz odalar kolay ve hızlı bir şekilde bir araya getirilebilen elemalardan oluşmaktadır. Partikül üretmeyen ve kolayca temizlenen malzeme seçimlerinden inşa edilir. Bunların yanı sıra toz üretmeyen, girinti çıkıntı içermeyen, darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı, hava sızdırmaz biçimde contalanmış, kenar ve köşe birleşimleri yuvarlatılmış formda ve zemin derzsiz gerektiğinde anti statik ve kondaktif olmalıdır. Panellerden oluşan duvarlar paslanmaz çelik, alimünyum ya da cam gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle farklı tasarım anlayışlarına sahip tesisler, kullanıcı istekleri doğrultusunda projelendirilir.Size en uygun ve yenilikçi çözümü sunuyoruz